Obiady

Barszczyk z gałeczkami Babci Stasi

2 Min. czytania

 Wracam dziś do smaków dzieciństwa. Kiedy byłam mała, i był sezon na buraczki, te z babcinej działeczki, często na stole gościł barszczyk z gałeczkami. Była to naprawdę dziwna rzecz. Bo barszcz był gęsty od buraków, lekko słodki, do tego pełen mięsnych gałeczek. babcia podawała go z ziemniaczkami, które okraszała podsmażoną słoninką. To był typowy obiad jednogarnkowy. Uwielbiałam go. I wiecie co? Nie jadłam go od ponad 20 lat. Nie zapomniałam jednak tego smaku, postanowiłam zrobić go u siebie w domu. Trochę się bałam, czy mój mąż zje taki barszczyk. Z początku był dość zdystansowany, ale szybko zakochał się tym smaku. Po przepis zadzwoniłam do babci. Po drodze znalazłam informację, że taki rodzaj barszczu, nazywany jest barszczem łotewskim. A jako, że babcia była blisko z kuzynkami, które uczyły się w Rydze, więc ten przepis musiał do niej trafić przez ciocię Klarę i ciocię Ninę. Ta zupa jest naprawdę genialna. Bardzo prosta, dziś wystarczy kupić gotowane buraczki i je zetrzeć, albo po prostu kupić buraczane wiórki. Idealne danie jednogarnkowe, tanie, bardzo pożywne i przepyszne. Nasz rodzinny przepis, specjalnie dla Was. Jestem pewna, że Wam posmakuje i na stałe wpisze się do repertuaru zup na pożywny obiad. I mówię to ja, osoba, która nie znosi buraczków. Poza tą zupą oczywiście.


Składniki:

800 gramów buraczków startych na wiórki ( mogą być gotowe ze słoika, albo ugotowane i starte buraczki)

2 średnie marchewki

1 duża cebula

2 litry bulionu warzywnego

4 liście laurowe

2 łyżki masła klarowanego

5-6 ziaren ziela angielskiego

Sól

Świeżo mielony pieprz-1 łyżka

1 pełna  łyżka octu jabłkowego

Szczypta cukru


Gałeczki:

500 gramów mięsa mielonego z indyka

1 duże jajko

2 łyżki bułki tartej

Sól-do smaku

Świeżo mielony pieprz-łyżeczka

1 łyżeczka słodkiej papryki

Ścieram na tarce marchewkę ( można również pokroić ją w półplasterki), siekam drobno cebulę. W garnku z dużym dnem rozgrzewam olej, dodaję warzywa, oraz liście laurowe, podsmażam 5 minut, często mieszając. Zalewam warzywa bulionem, dodaję ziele angielskie, sól i pieprz. Gotuję 10 minut. 

W międzyczasie łączę wszystkie składniki gałeczek, formuję  z nich drobne kuleczki i wrzucam do bulionu= mi wyszło z tej porcji mięsa 30 gałeczek, naprawdę powinny być drobne. 

Gałeczki wrzucam na gotujący się bulion, gotuję 8-10 minut. Następnie dodaję buraczane wiórki, gotuję 5-7 minut. Teraz czas doprawić zupę solą, pieprzem, octem i cukrem. Warto próbować zupy i doprawić pod swój smak. Gotuję kolejne 5 minut. 

Zupę podaję z tłuczonymi ziemniakami, albo z pieczywem. Najlepsza jest następnego dnia po przegotowaniu, gdy smaki się przegryzą. 

1464 wpisy

O autorze
Historyczka, która histerycznie kocha dobrą kuchnię i uwielbia tracić czas na wymyślaniu pyszności. Magdalena
Artykuły
Możesz również zobaczyć
Obiady

Pilaw uzbecki

55 Min. gotowania
Dziś zapraszam na obiad. Będę Was kusić pilawem, czyli daniem idealnym na te ostatnio chłodne dni. Pilaw uzbecki to danie obiadowe, które…
Obiady

Kluseczki jak pierożki

5 Min. gotowania
Uwielbiam domowe pierogi. To danie mojego dzieciństwa, które zawsze kojarzy mi się z ciepłem babcinego domu. Uwielbiam ich delikatne ciasto, aromatyczny farsz…
Obiady

Kuksus z warzywami. Lekki obiad.

10 Min. gotowania
Dziś głównym tematem będzie kasza kuskus. Chyba moja ulubiona kasza! Lubię ją w wielu wersjach, a dziś pojawi się jako danie obiadowe….

24 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.